Hosting Nedir?Hosting; yazılım dosyalarının tutulduğu ve internet kullanıcılarının tarayıcıları ile erişebildikleri web sitelerinin bulunduğu alandır. Hosting içerisinde bulunan yazılım dosyaları web sitesini oluşturan temel unsurdur. Hosting sunucularının depolama alanında barınan yazılım dosyalarında yapılan güncellemeler ile web siteleri isteğe göre şekillendirilebilir.

Linux ve Windows olmak üzere iki çeşit hosting hizmeti bulunmaktadır. Web siteleri sadece HTML olabileceği gibi, PHP+HTML ve ASP+HTML yazılım ve kod betikleri ile çalışabilir. Linux’ta ASP, Windows’ta PHP çalıştırılabilsede; PHP Linux’ta, ASP ise Windows’ta verimli çalışacaktır. Bu sebeple Linux Hosting hizmetlerimizi en verimli şekilde kullanabilmeniz için; linux sunucularımızı en iyi şekilde optimize ediyoruz ve hosting hizmetlerini kullanımınıza sunuyoruz.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Her şeyden önce hosting hizmetlerinin paylaşımlı olduğu bilinmelidir. Nedir bu paylaşım? Yani bir sunucu içerisinde; yüzlerce hatta binlerce web sitesi ile aynı alanı paylaşırsınız. Bir web sunucu üzerinde oluşturulan her bir kullanıcı bir hosting hesabına denk gelir. Her bir kullanıcı, kendisine atanan kaynaklara bağlı olarak birden fazla web sitesi barındırabilir. Bu kullanıcıların yetkileri sadece kendi alanlarına müdahale edecekleri şekilde kısıtlanmıştır. Yani bir kullanıcı çıkıp sunucu geneline etki edecek bir değişiklik yapamaz.

Hosting hizmetlerinde bulunduğunuz alanın paylaşımlı olduğunu artık biliyoruz. Şimdi ise hosting sunucularında barınan web sitelerinizin her birinin bir DNS sunucusuna bağlı olduğunu ve bir IP adresine bağlı olduğunu öğreneceğiz.

Her bir web sitesi bir IP adresine bağlı çalışır, web sunucu tarafında yapılan ayarlar ile hangi IP adresi ile yayın yapacağınız belirlenir. Paylaşımlı hosting sunucularında genellikle yüzlerce hatta binlerce web sitesi 1 IP adresinde barınır. Müşteri dilerse web sitelerini paylaşımsız yani kendi web sitesine özel IP adresine taşıyabilir. Böylece arama motorları için yapılacak SEO çalışmalarında artı puan kazanılmış olacaktır.

Hosting alırken dikkat edilecekler hususunda teknik detaylara değindik. Şimdi ise bir hosting hizmetinden verim alabilmek için nasıl bir tercihte bulunmalıyız bu konuya değinelim.

Kaynaklar önemlidir..

Evet hosting hizmetlerinde müşterilerin görmediği bazı kaynaklar vardır. Genel olarak bir web sitesi; hosting sunucusunda veritabanı, e-posta, ftp hesapları gibi bazı işlevlerden yararlanır. Bir web sitesi eğer çok yoğun ziyaretçi alıyorsa sunucu genelinde de bir yoğunluğa sebep olabilir. Durum böyle olunca sizinle aynı alanı paylaşan diğer müşteriler; web sitelerinde yavaşlama yaşayabilir.

Peki eşitlik nasıl sağlanıyor?
Hosting sunucularında her bir kullanıcı için, sistemin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla belirli limitler konulur. Her bir web sitesi, ana sunucunun; ram, işlemci, disk gibi kaynaklarını belirli zamanlar belirli yoğunlukta kullanır. Bir web sitesi saldırı alırken işlemci ve ram kaynaklarını yoğun bir şekilde kullanabilir. Eğer bir limit olmazsa sunucuyu paylaşan diğer web siteleri yavaşlayabilir. Bunu önlemek amacıyla; disk için IO ve IOPS limiti, RAM için kullanıcıya belirli RAM limiti, İŞLEMCİ için belirli işlemci kullanım limiti konulur. Web sunucu için ise web sitenize anlık erişecek kişi sayısında dahi belirli limitler söz konusu olabilir.

Bu limitler her bir şirkette farklı olabilir. Biz şirket olarak Nano, Sınırsız, Jet, Wordpress Hosting hizmetlerimiz için farklı farklı limitler belirliyoruz. Bizden alacağınız hosting planlarında, web sitenizin kapasitesine bağlı olarak 5 GB RAM, %425 İŞLEMCİ kapasitesine kadar kaynak kullanımı yapabilirsiniz. 1 MB IO, 1024 IOPS, anlık 100 ziyaretçi girişi ile esnek kaynaklara sahip olabilirsiniz. Anlık 100 ziyaretçi girişi, web sitenizde anlık en fazla 100 ziyaretçinin bulunacağı anlamına gelmemektedir. 100 kişinin aynı anda web sitenizi ziyaret edebileceği anlamını taşımaktadır.

Hosting her şirketten alınmaz, her web sitesi her hosting hizmetinde barındırılmaz. Hosting demek veri demektir; bu sebeple verinizi güvenilir ellere emanet etmenizde fayda vardır. Hizmet satın almadan önce hosting şirketinin internet üzerindeki müşteri yorumlarını ve geçmişini araştırmanız önemlidir. Bir hosting hizmeti aldığınızda uzun yıllar aynı şirket ile çalışabilirsiniz. Bu sebeple çalışacağınız şirketin müşteri ilişkileri çok önemlidir. Çalışacağınız şirketi arayarak ya da canlı destek hattına bağlanarak şirketin size karşı tutumunu değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Sınırsız Hosting Nedir?


Sınırsız hosting kavramından kasıt; müşterinin herhangi bir kaynak limitine takılmadan, web sitesini kaynakların tükenmesi durumunda yaşayacağı kesintiye karşı korumaktır. Müşteri disk ve trafik alanım tükenecek mi diye düşünmez ve geceleri dahi rahatça uyuyabilir. Sınırsız linux hosting hizmetlerinde belirlenen sınırsız disk ve trafik alanı adil kullanım çerçevesinde kullanıma sunulur. Eğer sınırsız depolama alanı istenildiği gibi kullanılacak olsaydı; aylık 10 TL ücret ödeyerek facebook gibi büyük bir sitenin verileri barındırılabilirdi. Örneğin; sizin web sitenizde bir hata kayıt dosyası tarafından her geçen saniye kayıt üretiliyor. Bu da her geçen saniye sitenizin disk kullanımını artırıyor; eğer limitli bir hosting kullanıyor olsaydınız web siteniz kaynağınız dolduğu için kapanacaktı, ancak sınırsız hizmet kullandığınız zaman, sistem yöneticilerimiz durumu fark ederek gerekli kontrolleri sağlar ve çoğu zaman bu durumdan haberiniz dahi olmadan problem çözülür ve size bilgisi verilir. Trafik ise gerçekten sınırsız olarak düşünülebilir. Çünkü şuanda Layer 2, 3 ve 4 katmanlarından gelen atakları büyük ölçüde engelliyoruz, bu sebeple web sitenizin trafiği saldırılar sebebiyle tükenmez. Sınırsız disk alanlarında video ve ses dosyaları barındırılamaz, genel olarak depolama alanı olarak kullanılamaz. Eğer siz video ve müzik dosyalarınızı sitenize yükleyip ziyaretçilerinize yayın yapıyorsanız; web siteniz hem çok fazla disk alanı, hem de trafik tüketimi yapar. Bu durumda hizmetiniz askıya alınabilir. Ancak web sitenizi normal bir düzende barındırırsanız; sınırsız kaynaklar her zaman sizin konforunuz için var olacaktır.

Hosting satın alırken bizimle iletişime geçerek ÜCRETSİZ danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Hangi firmadan hizmet alacak olursanız olun bilgilenmeniz amacıyla ÜCRETSİZ danışmanlık hizmetimizden yararlanmayı ihmal etmeyin.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için satış öncesi canlı destek hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Ultra Jet Hosting

Sınırsız Hosting

Ekonomik Hosting

Reseller Hosting

Özel E-Posta Sunucusu